Új webáruházunk van! Az Ön véleménye fontos számunkra, szeretnénk tudni, hogy tetszik. Tudna szánni 3 percet egy rövid kérdőívre?
A névleges áram azt az elektromos áramot fejezi ki, amely normál fogyasztás során átfolyik a készüléken. Károsodás, például rövidzárlat esetén a névleges áramnál nagyobb áram folyik át a készüléken, és az elektronikai eszköz megéghet. Az elektromos áramhoz hasonlóan mértékét amperben (A) adják meg.
A legtöbb háztartási ventilátor esetében a névleges áramerősség az amper század- vagy tizedrésze közötti nagyságrendben mozog, leggyakrabban 0,1A körül. Kivételt képeznek a 12V-os feszültségű ventilátorok, ahol a megfelelő teljesítmény biztosítása érdekében a névleges áramnak egy nagyságrenddel nagyobbnak kell lennie, mint a hagyományos ventilátorok esetében, azaz kb. 1,5A.
A névleges áram értéke a bemeneti teljesítménnyel együtt szintén döntő tényező a megfelelő fordulatszám-szabályzó kiválasztásában, amelyet úgy kell meghatározni, hogy ellenálljon és szabályozza az adott teljesítményt és áramot. Éppen ennyire fontos a minimális áram értéke, amely alatt a készülék nem szabályozható.
Például az 1,2A névleges árammal rendelkező Dalap RAB TURBO 450 ipari axiális ventilátor fordulatszámának szabályozására egy 300W-os kapcsolóval ellátott fordulatszám-szabályzóra van szükség, mivel az 1,5A-ig képes szabályozni az áramot. A valamivel erősebb Dalap RAB TURBO 500 ventilátor szabályozásához, amelynek névleges árama 1,9A, azonban ez a szabályzó már nem elegendő, és alkalmazása a készülék kiégését okozhatja. Ezért olyan fordulatszám-szabályzót kell választani, amelynek nagyobb a szabályozható áramtartománya, például egy 520 W-os kapcsolóval ellátott fordulatszám-szabályzót, amelynek kapcsolója akár 2,5A áramot is képes szabályozni.